Hakkımızda

1942 yılında zamanın Cumhurbaşkanının Nevşehir bölgesini ziyareti esnasında, bölge üzüm üreticilerinin ürettikleri üzümlerin değerlendirilmesi yönündeki istekleri üzerine, o zamanki Devlet Ziraat İşletmeleri Kurumuna verilen emir gereğince, Nevşehir il merkezinde Atatürk Orman Çiftliğine bağlı olarak 08/05/1958 tarihinde Nevşehir Üzüm ve Mamülleri Tarım Satış Kooperatifleri Birliği TASKOBİRLİK kurulmuştur.


17/11/1967 tarihinde TASKOBİRLİK’ e bağlı olarak 223 sayılı Gülşehir Üzüm ve Mamülleri Tarım Satış Kooperatifi kurulmuş olup, burada TASKOBİRLİK marka sirke üretimine başlamıştır.
Halen üretimine devam eden TASKOBİRLİK’ te üzüm sirkesi yanında, elma sirkesi üretimi yapılmaktadır.


TASKOBİRLİK sirkesinin tercih edilmesinin sebebi %100 üzüm suyundan fermantasyon yoluyla, Kapadokya bölgesine özgü kayadan oyma havuzlarda bir yılı aşkın sürede dinlendirildikten sonra, kendi üretimimiz olan gürgen talaşına tutunmuş bakteriler tarafından tamamen doğal yollarla oksidasyon sonucu üretilmiş olmasıdır. Bu geleneksel yöntem, TASKOBİRLİK’in kuruluşundan bu yana kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar devam etmektedir.


TASKOBİRLİK olarak en önemli prensibimiz, sadece Nevşehir yöresi üzümleri ile üretim yaparak geleneksel damak tadını hiç bozmamaktır.


Geleneksel ve yavaş yöntemle üretim yapıldığı için üretim kapasitesi tüketimi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Fakat TASKOBİRLİK Üretim Kapsite artırma proje çalışmaları başlatılmıştır.